İlk Adım…

Tarih 06 Aralık 2013 – Cuma, ilk motosikletim Honda CBF150’yi aldım. Noterde işlemleri bitirdiğimizde artık resmi olarak da benimdi. 2010 Model 22.247 KM’de olan temiz ve bakımlı bir makina. Şanslı olduğumu düşünüyorum çünkü temiz ve bakımlı motosiklet bulmak pek mümkün olmuyor özellikle de bu sınıfta.

Üzerindeki ekstralar ile birlikte 3.750 TL’ye anlaştık.
35lt Kappa Top Case
Takım çantasından bozma iki tane yan çanta ( 🙂 malum yan çantalar pahalı)
Arka Çanta Demiri
Yan Çanta Demirleri
Koruma Demirleri
Arka Lastik’te yeni değiştirilmiş (Michelin Pilot SPORTY) (ön orjinal 🙁 )
(Yan Çantadalarda flip-flop devreli flashlar vardı fakat aşırı janjanlı modifikasyonları çok sevmediğimden dolayı eve geldiğimde ilk iş olarak onları söktüm.)

Honda CBF150 Very First Time  Thunderbolt

Together


10.05.2016 Güncelleme :
06.01.2013 tarihinde aldığım ve 413 gün süresince 15.368 km boyunca bana eşlik eden Honda CBF150’mi 23.01.2015 tarihinde satmıştım. Blogta eski yazılarıma göz atarken bu yazımı fark ettim. Biraz geç oldu fakat genel düşüncelerimi yazmaz isem olmaz.

CBF150’den genel olarak memnun kaldım. İyi yönlerini herkes söyler, ben kötü yanlarını yazayım 🙂 Dost acı söyler değil mi?

– Yağ yakıyor. Gerçekten yakıyor arkadaşım. Vallahi yakıyor, billahi yakıyor. Yakmıyor diyen ya yalan söylüyordur yada 50-60km hızdan yukarı çıkmıyordur. Düşük devirde gidiyordur. Ben gideceğim her yere tapa gaz gittim. Akdeniz gezime tapa gaz başladım, tapa gaz bitirdim. Ortalama 300km’de 1 litre total yağ kapasitesinin %5-%10 aralığındaki kısmını yakıyor. Ben 2792km’lik Akdeniz turumda 1 litre yağ yaktım. Her akşam yatmadan önce motoru düz zeminde bıraktım, sabah marşa basmadan, motoru yüklemeden önce yağını kontrol edip ekleme yapıyordum.
– Herkesin farklı kullanım tarzı vardır. Nasıl kullandığımı tekrar etmeme gerek yok fakat yaz mevsiminde 150km sonrası motorun gaz tepkilerine cevap veremediğini gördüm. Artık şişme mi dersiniz, ne dersiniz bilemiyorum. Kısa mesafede hiç bir sıkıntı yok. Ara ara dinlendiriyor iseniz de problem yok. Ama kontağı açınca 150-200km kapamadan gidecek iseniz motor son düzlükte gaz yememeye başlayabiliyor.
– Ben yakıtından şikayetçi değildim. Kullanıma bağlı tabii ki fakat daha az yakan hemcinsleri mevcut. Bana göre önemli bir konu değil fakat “kaç kuruş yakıyor abi?” fetişlerine duyurulur.
– Benim motorum 2010 modeldi ve eski kasaydı. Yani devir saati yok, vites göstergesi var. Eski kasalarda cikleyi açtığınızda gaz vermez iseniz motor kendi kendine devir yükseltmiyor, el ile fıtı fıtı gaz desteği verip oynamanız lazım sürekli motor ısınana kadar. Yeni kasalarda bu problem giderildi. Birde far ışığı eski kasalarda elektiriği alternatörden alıyordu o nedenle gaz kapatınca far kısılıyordu yada titreme yapıyordu v.s. bu problemi de gidermişler yeni kasalarda.

Bu maddeler dışında başka hiç bir kötü yanı, problemi, sıkıntısı yok bence. Hiç yolda bırakmadı. Hiç lastiği patlamadı. Marşa bastığımda evde hep birileri vardı 🙂

Peki ben Honda CBF150’ye ne gibi harcamalar yaptım?
– Zincir Dişli setini değiştirdim.
– Ön fren balatası ve fren diski değişti.
– Kampana balataları değişti.
– Hava filtresi 3 kez değişti.
– 2 kez buji değişti.
– Gidon yamuldu, yenisi ile değişti.
– 1 kez uzun ön camı kırdım, yenisini aldım.
– 1 kez ön far amplü payladı, değişti.
– Sübap ayarı yapıldı. 30.000 km’de
– Balansör yayları değişti.
– Ön / Arka Michelin Pilot Street lastikler ile değiştirildi.
– CBF150 ile Toplamda 498,36 litre benzin tüketildi 🙂

Efsanevi YBR mi? CBF mi? sorusuna da yanıt vereyim hemen.(Kardeşime YBR aldık, onu da kullanma imkanım oldu.) Herkese YBR125 tavsiye ediyorum, fakat ben alacak olsam yine CBF150 alırım.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments