Çadır & Mat & Uyku Tulumu

Bu konu anlat anlat bitmez, çeşit bol, her bütçeye göre ekipman var. İş yapanı var, yapmayanı var. Ben daha çok bu yazımda hangi ürünleri kullanıyorum ve memnun olup olmadığımı dilim döndüğünce size anlatmaya çalışacağım 🙂
Kamp (Çadır) hayatı ile ailemin de desteği ile küçük sayılabilecek yaşta tanıştım. İlk çadırımı, 16-17 yaşında iken, yaz tatilinde bir mobilyacının yanında çırak çalışarak kazandığım para ile aldım. Aslına bakılır ise zaten amacım çadır almak ve biraz para biriktirmekti, uzun soluklu bir çalışma hayatı hayal etmiyordum 🙂 6-7 hafta sonrasında baktım bütçe tamam; bastım istifayı 🙂 Hani derler ya, adam olacak çocuk; benim durum daha o zamandan belliymiş, sadece ben geç idrak etmişim diyorum şimdilerde…
Aldığım ilk çadır halen duruyor fakat kurulabilir vaziyette mi gerçekten bilmiyorum, 14,15 yıl önce işte o ilk çadırımı aldığımda, koydum sırt çantama kıyafetlerimi, aldım elime çadırımı (çadır çok büyük!!! Çantaya sığmıyor! 3-4 kişilik, 4,5 kg-5kg) Bursa’dan otobüs ile Küçükkuyu’ya gittim. 1 hafta kadar tek başıma takıldım, tatil yaptım.
Şimdi bu gerçek hayatın kesiti olan hikayeden neler çıkartmamız lazım? Ben her zaman sonuçları deneyerek bulmayı sevdim, doğru olduğuna inandığımı yaptım; yanlış çıkar ise farklı bir yol izledim fakat tabii ki bu bana zamana ve para mal oldu. Bu hali ile olması da çok dert değil çünkü benim tercihlerimdi hepsi. Kamp ekipmanlarındaki ana kural : ” … kadar çantan var ise … kadar çadır/ekipman almayacaksın.”

Bu yazıda hiçbir şekilde sponsorluk yada reklam söz konusu değildir fakat küçük bir tüyo vereyim, Decathlon’dan alacağınız her türlü ekipman görevini başarı ile yerine getirecektir. Decathlon fakirin dostudur, fiyat/performans oranı yüksektir.

Gelelim şu an kullanmakta olduğum ekipmanlara. 

 

Çadır : Husky Bizam Light (2 Kişilik)

Tek başına kalacak iseniz 2 kişilik, 2 kişi kalacak iseniz 3 kişilik bir çadır her zaman rahat etmenizi sağlar. Rahat etmek için formül basit N-1 , rahat etmeye gerek yok derseniz 2 kişi iseniz 2 kişilik çadır işinizi görecektir. Rahatlıktan bahsettiğim şey ise, eşyalarınızı çadırın içine alırsınız, biraz daha fazla alan olur, içiniz rahat olur. Yayıla yayıla uyursunuz. Hafiflik fetişiniz var ise ona bir şey  diyemem 🙂

 

 

Kurulumu basit, 3 mevsim olarak geçiyor literatürde, su almıyor, çift katman, önden ve arkadan 2 kapısı mevcut, ön kapıda bagaj alanı mevcut. Çadır içerisinde, sağ ve solda iki adet cep ve üst tepe kısımında çadır lambanızı koyabileceğiniz file var. (ben oraya çoraplarımı asıyorum 🙂 )

Çadır ile birlikte gelen kazıklar çok dayanıksız bu nedenle Decathlon’dan Quechua çadır kazıklarından aldım. Paketten 10 adet çıkıyor, çadırı kurarken maksimum 10 tane kullanabiliyorsunuz. Ben tercihen sadece 6 tane ile işimi görüyorum. Ne olur ne olmaz, denize düşen yılana sarılır misali, yoklukta o da gider diyerek orjinal dandik çadır kazıklarını da yedek olarak taşıyorum yanımda. 🙂

Çadırı daha uzun süre kullanabilmek, çadır zemini hasar görmesin diye Aliexpress’ten almış olduğum 180cmx220cm boyutlarında bu ince brandayı kullanıyorum. Daha öncesinde kamyon brandası almıştım, o çok daha sağlamdı aslında ama taşıması çok külfetli, ağır ve yer kaplıyordu. Bu ise sadece 355gr ve katlayınca avuç içi kadar oluyor. Önce açıyorum bunu yere sonra üstüne çadırı kuruyorum. 

 

Uyku Tulumu : NatureHike 9°C/15°C (Yazlık) // Quechua Forclaz 0/5°C (Kışlık) 

NatureHike (Yazlık) : Aliexpress’ten satın almıştım. Yazlık uyku tulumu, gerçekten çok ince ve yaz mevsiminde kullanım için uygun. Üzerinde 15°C comfort diyor fakat ben 20°C’ye kadar kullandım. Sıkıntı yok. Yazın yazlık, biraz daha soğuk mevsimlerde kışlık uyku tulumu kullanmak iyi oluyor çünkü bu yazlık uyku tulumları gerçekten çok az yer kaplıyor ve hafifler. L beden , 680gr ağırlıkta, sıkıştırma torbası ile biraz da sıkıştırır iseniz yarı yarıya küçülüyor. Görseller aşağıda. (Turncu rengini severim 🙂 ) 

 

 

 

Quechua Forclaz (Kışlık) : Decathlon’dan aldım, kar kampı yapılmayacak ise iş görür, zaten benim bunu kullandığım dönemler ilk bahar ve son bahar mevsimleri. Fiyatına göre iyi kalitede ürün, bu da turuncu 🙂 Rahat rahat , içinde döne döne uyumak için L beden yeterli olmasına karşın ben XL beden aldım, kapalı hali 2cm daha geniş (yükseklik aynı) 1760gr ağırlığında. Tavsiye edilir.

 

Mat – Forclaz 400 XL  :

Kamp hayatına ilk giriş yaptığımda mat kullanmıyordum, sonra kapalı hücre mat kullanmaya başladım sonra onlarda çok büyük olduğundan daha küçük birşeyler bakmaya başladım ve kendinden şişebilir matlara yöneldim. Onca yıl geçmesine karşın ilk şişme matımı geçen yıl aldım ve halen kullanmaya devam ediyorum. 1cm’lik kapalı hücre mattan 2,5cm’lik şişme mata geçince kuş tüyü yatak hissi vermeye başladı 🙂 Çok daha kalın alarak kendimi şımartmak istemiyorum 🙂 Matın boyutları 195x60x2,5cm ağırlık ise 1100gr civarı (ölçmedim) kendinden şişebiliyor, şimdiye kadar 30 gün kadar üzerinde yattım, bir sıkıntı yaşamadım. (Decathlon bana sponsor olsa süper olur çünkü bunu da Decathlon’dan aldım 🙂 şaka şaka yerim  sponsorunu, sonra kötü ürün ile karşılaşınca nasıl ayar vereceğiz… )

Şimdi bu ürünün kapalı hali ile ilgili yanıltmaca var ,  onu belirtmek lazım. Web sayfalarında kapalı halini şu şekil gösteriyorlar;

Ama ürün şu şekil geliyor;

Şimdi gelelim olayın açıklamasına; eğer matınızı normal şekli ile rulo yapar iseniz, uzun oluyor hali ile, fakat matı ikiye katlayıp, sonra rulo yaparsanız, Decathlon’un göstermiş olduğu gibi oluyor ve gelen kılıfına cuk diye sığıyor. Bir süre sonra mata zarar verir mi bilmiyorum ama Decathlon’un müşteri hizmetleri tavsiye etmedi. İade etmeyi düşündüm ama daha ucuza veya ona yakın ayarda birşey bulamayacağımdan ikiye katlayıp sonra rulo yapıp öyle taşıyorum. Zaten mat maksimum seyahat süresince o halde kalıyor. Evde de açık halde saklıyorum zaten… Bakalım ne zaman patlayacak 🙂

 

Yastık : Yıllarca yastıksız uydum, evde bile yastık niyetine kolumu kullanıyordum, sizi bilmem ama ben yüz üstü yatmayı çok seviyorum. Son zamanlarda yastığın altına kolumu sokup öyle uyuma huyu edindim. Uyku tulumunun içine girince, kolu dışarı çıkartıp yastık yaparsan üşüyorsun, doğal olarak inceden de olsa yastık ihtiyacı doğuyor. Kıyafetlerimi kullandım fakat rahat edemedim 🙂  Aliexpress’ten kendinden şişebilir yastık aldım ve artık huzura kavuştum, minnacık, ufacık, hafifcecik 🙂 (Bu arada her nasıl Türkiye’den Decathlon ürünleri alıyor isem, Aliexpress’ten alacağım eşyalar için önce NatureHike markasına bakıyorum. 🙂 )

 

Son tahlilde, burada yazdığım her şeyi + üstüne kamp sandalyemi + yağmurluğumu; 60 litre Dane sosis çantama sığdırıyorum.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, kalın sağlıcakla 🙂 

Subscribe
Bildir
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ekbuladem@yahoo.com'
Adem
1 yıl önce

Teşekkür ederim